Projekt „Woda źródłem przemian” w Tadżykistanie i w Mieruniszkach

W 2014 roku wzięliśmy udział w projekcie pomocowym „Woda źródłem przemian”, realizowanym w Tadżykistanie przez Towarzystwo Demokratyczne Wschód we współpracy z Foundation For Innovative And Sustainable Technology z miasta Chorog w górach Pamiru w Tadżykistanie. Główną osią działań było wybudowanie ujęć wody dla górskich wsi Pamiru oraz budowa szklarni, dzięki którym ich mieszkańcy mieli uzyskać dostęp do świeżych warzyw, które wcześniej były dla nich niedostępne. Wsie w których przebywaliśmy położone były na wysokości od 2000 do 4000 m. Jedna z nich, Aliczur oddzielana była od stolicy Pamiru przełęczą rozciągającą się na wysokości  ~ 5000 m, gdzie niski poziom tlenu negatywnie wpływał zarówno na organizm człowieka,  jak i na pracę silnika benzynowego.

Pływająca pompa źródłem wody pamirskiej wsi Vesnav.
Pływająca pompa źródłem wody pamirskiej wsi Vesnav.

Naszą rolą było przeprowadzenie prezentacji i warsztatów z zakresu wytwarzania, oznaczania i wprowadzania do obrotu produktów regionalnych oraz szukania sposobów na ich dystrybucję w trudnym i praktycznie bezludnym terenie górskim, gdzie małe wsie oddalone są od siebie o dziesiątki kilometrów a ich pokonanie oznacza przedzieranie się przez niebezpieczne, górskie drogi.

Pamirskie wsie, w których całkowicie zatrzymał się czas, odcięte były od wszelkich mediów i cywilizacji. Nasze wykłady i warsztaty prowadziliśmy dla pamirskich zielarzy i rolników, a odbywały się one zarówno w prowadzonym przez nas wówczas sklepie z produktami tradycyjnymi w Warszawie, jak i we wsiach Huf, Aliczur, Vesnav, Savnob oraz mieście Chorog na pograniczu tadżycko-afgańskim w górach Pamiru.

Wyschnięta, 200-letnia kamienna studnia w Mieruniszkach.
Wyschnięta, 200-letnia kamienna studnia w Mieruniszkach.

Kiedy wracaliśmy z odciętych od świata pamirskich wiosek nie przeczuwaliśmy nawet, że za moment sami zmierzymy się z brakiem wody.  W związku z postępującą w Polsce suszą, w 2016 roku zaczęła wysychać nasza XIX wieczna, kamienna studnia. W 2018 roku pożegnaliśmy się z wodą na stałe i aby funkcjonować przez ponad rok musieliśmy wodę dowozić sami. Nasza wieś Mieruniszki oddalona jest od gminnych mediów i nie było możliwe podłączenie się do wodociągu.

Z pomocą przyszedł nam Narodowy Instytut Wolności, który w ramach konkursu dotacyjnego realizowanego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO5) udzielił nam dofinansowania na budowę ujęcia wody dla Fundacji.  Przeprowadzone prace zakończyły się sukcesem, a znaleziona na głębokości 28 metrów woda okazała się zdatną do picia i do tego niezwykle smaczną.

Fotorelacja

Dofinansowanie

proo-5-1
Zadanie „Doprowadzenie wody do siedziby Fundacji”  dofinansowano ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności oraz Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO5.