
Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w grudniu 2022 uruchomiona została anglojęzyczna wersja portalu Śpiewnik Niepodległości. Użytkownicy portalu www.polishindependencesongbook.com mogą poznawać kontekst historyczny i literacki utworów, korzystać z przekładów, nut i akordów, podkładów muzycznych oraz nagrań.
Inspiracją spektaklu baletowo-muzycznego „Triumph Satyrów Leśnych” jest panegiryk Bartosza Paprockiego z 1582 roku. To z pewnością unikalna, premierowa edycja widowiska on-line, która otwiera cykliczny projekt „Panegiria”. Inspiracją spektaklu są dzieła polskiego piśmiennictwa panegirycznego, pisanego na chwałę wybitnych polskich królów, hetmanów i dowódców.
Koncert dedykowany jest polskiemu duchowieństwu. Inspiracją tytułu „Bóg Honor Ojczyzna” jest dewiza wprowadzona na sztandary wojska Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie dekretem Prezydenta Władysława Raczkiewicza w 1943, a od 1993 ponownie zawarta na sztandarach Wojska Polskiego. Narracja koncertu osadzona jest w ponad 1050-letniej historii Polski.
Koncert ukazał historię Polski widzianą poprzez pryzmat wojen podjazdowych, zmagań konfederackich i walk partyzanckich. Narracja rozpoczęła się opisem walk „szarpanych” toczonych przez wojów Krzywoustego w 1109, a zakończyła opowieścią o latach 80. i losach ostatniego partyzanta RP, Lecha Zondka. Retransmisja online koncertu odbędzie się 27 listopada 2021.
Koncert został zrealizowany w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, miejscu które na stałe wpisało się w historię Polski. Niemal równo 41 lat temu, 31 sierpnia 1980 roku, podpisane zostały tutaj porozumienia sierpniowe, które otworzyły nowy etap polskiej drogi do wolności. Retransmisja internetowa wydarzenia dobyła się 24 października 2021.
Inspiracją edycji specjalnej Koncertu Niepodległości pt. „1981” organizowanej przez Tatarów Polskich w Kruszynianach, stała się 40. rocznica okresu tzw. Karnawału Solidarności, brutalnie przerwanego wprowadzeniem Stanu Wojennego 13 grudnia 1981. Tematem prozatorskiej narracji obok są nieznane losy anonimowych i zapomnianych bohaterów tamtych lat.
Na repertuar premierowej edycji Projektu Arboretum w Gołdapi zatytułowanej „Powrót”, złożą się współczesne aranżacje pieśni tradycyjnych Mazur i Warmii. Zaprezentowane zostaną także kompozycje współczesne inspirowane kulturą Jaćwingów, pradawnych mieszkańców Polski północno-wschodniej. Niezwykłej muzyce hybrydowej towarzyszyć będzie opowieść o prostym ludzkim życiu sprzed wieków.
Mazurska premiera Koncertu Niepodległości. Koncert dedykowany będzie m.in. pamięci lokalnych Bohaterów – Żołnierzy Niezłomnych, mieszkańców wsi Rudzie koło Gołdapi, którzy 6 kwietnia 1952 roku, służąc w szeregach AK-WIN oddali swoje życie w walce z oddziałem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w swojej wsi.
Wraz z końcem 2020 r. zakończony został kolejny etap rozbudowy technologicznej portalu Śpiewnik Niepodległości. Serwis zyskał nowe funkcjonalności m.in. playlisty, moduły rekomendacji i polecane treści oraz udostępnianie treści w social media. Opracowaliśmy i opublikowaliśmy także nowe utwory wraz z materiałami dydaktycznymi.
XII Koncert Niepodległości „Dominium Maris” miał wyjątkowy charakter. Jego narracja ukazała morski i rzeczny aspekt historii Polski widzianej na przestrzeni 1053 lat. Na repertuar złożyło się kilkanaście hybrydowych aranżacji utworów związanych z tematem narracji, włącznie z Mazurkiem Dąbrowskiego, którego morski aspekt także został przybliżony publiczności.
„Gaspard_03” to barwna i wciągająca opowieść, rozgrywającą się w starożytnym Egipcie, pradawnej Jaćwieży i średniowiecznym Podlasiu, łącznie na przestrzeni 4000 lat. Wszędzie tam, dawniej i dziś, toczona jest walka z Czarną Energią, niewidzialnym złem pochłaniającym ludzkość i świat, w którym przenikają się czasy i przestrzeń.
Autochtonka to autorski, internetowy projekt Oli Turkiewicz. Spektakl prezentuje współczesne kompozycje i hybrydowe aranżacje inspirowane muzyczną spuścizną obszarów, z których wywodzą się korzenie przodków artystki. Styl muzyki hybrydowej będący znakiem rozpoznawczym artystki Ola Turkiewicz, zainaugurowała w 2003 roku w Kanadzie.
III Koncert Niepodległości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, edycja Niepokorne, w całości poświęcony był czynowi niepodległościowemu kobiet, w tym kobiet walczących w Polskim Podziemiu Niepodległościowym. Koncert zrealizowany został w roku 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej, 81. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę i 80. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
V Koncert Niepodległości „Westerplatte” będzie miał wyjątkowy charakter. Narracja jubileuszowej edycji „Westerplatte” ukaże morski i rzeczny aspekt historii Polski widzianej na przestrzeni 1053 lat. Narrację koncertu rozpocznie wspomnienie wygranej przez Mieszka I bitwy z saskim grafem Wichmanem, która w 967 roku, po raz pierwszy, zapewniła Polsce dostęp do morza.
Tematem koncertu była służba Polaków pod obcymi sztandarami oraz ich walka „Za Naszą i Waszą Wolność”. Osobnym wątkiem narracji były dzieje polskiego niszczyciela ORP Błyskawica, na którego pokładzie odbył się koncert. Ten legendarny kontrtorpedowiec II Rzeczypospolitej i weteran II wojny światowej jest dzisiaj najstarszym zachowanym okrętem tej klasy na świecie.
Wraz z końcem 2019 r. udostępniliśmy na portalu Śpiewnik Niepodległości nowe funkcjonalności m.in. kreator śpiewnika. Jest to narzędzie, które umożliwia stworzenie własnego Śpiewnika Niepodległości do druku oraz na czytniki e-book. Do każdego z utworów dołączany jest pakiet edukacyjny. Opracowaliśmy i opublikowaliśmy także nowe utwory wraz z materiałami dydaktycznymi.
Koncert ukazał historię Polski widzianą poprzez pryzmat wojen podjazdowych, zmagań konfederackich i walk partyzanckich. Opowiedzieliśmy o walkach „szarpanych” toczonych przez wojów Krzywoustego z najeźdźcami z Czech i Niemiec w 1109, Potopie Szwedzkim, konfederacjach, kolejnych Powstaniach Narodowych aż do czasów 1944-1956. 11 listopada 2019, Warszawa
Dedykowana Polakom mieszkającym poza granicami kraju oraz Polonii, specjalna edycja, zrealizowana w 225 rocznicę Powstania Kurlandzkiego, które w ramach Insurekcji Kościuszkowskiej wybuchło w Lipawie w 1794 r. Koncert ukazał dzieje Polaków walczących o wolność innych narodów ze szczególnym uwzględnieniem wspólnoty narodów Polski i Łotwy. 23 września 2019, Lipawa, Łotwa
Edycja dedykowana Polakom mieszkającym poza granicami kraju oraz Polonii. Koncert zaprezentował dzieje Polaków walczących o wolność innych narodów ze szczególnym uwzględnieniem wspólnoty narodów Polski i Łotwy od czasu przyłączenia Inflant do Polski aż po rolę Polski w odzyskiwaniu przez Łotwę niepodległości po 1989 r. 21 września 2019. Wielka Gildia, Ryga, Łotwa
Specjalna anglojęzyczna edycja Polish Independence Concert powstała we współpracy z Polskim Kontyngentem Wojskowym na Łotwie oraz z Ambasadą RP w Rydze. Zespół Koncertu wystąpił przed żołnierzami z dziewięciu krajów, którym ukazana został historia Polaków walczących o wolność innych narodów. 20 września 2019. NATO Military Base in Adaži, Łotwa.
Koncert realizowany w 80. rocznicę napaści Rosji sowieckiej na Polskę. Punktem wyjścia narracji były wydarzenia sprzed 80 lat: wybuch II wojny światowej, atak Niemców oraz Sowietów na II Rzeczpospolitą. Na repertuar złożyły się autorskie hybrydowe aranżacje pieśni oraz współczesne kompozycje uzupełnione historyczną narracją. 17 września 2019, pl. Józefa Piłsudskiego, Warszawa
Koncert realizowany w 80. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. Punktem wyjścia narracji były wydarzenia sprzed 80 lat: wybuch II wojny światowej, atak Niemców oraz Sowietów na II Rzeczpospolitą uzupełniona opowieścią o wykrwawianiu narodu i exodusie polskiego żołnierza oraz jego walce pod obcymi sztandarami o wolność innych narodów. 1 września 2019, Westerplatte
W dniu Święta Wojska Polskiego zespół Koncertu Niepodległości wystąpił w spektaklu „Pod obcym sztandarem” realizowanym przez Polskich Tatarów w Kruszynianach. Na repertuar złożyły się m.in. hybrydowe aranżacje utworów historycznych, ukazujące polski czyn zbrojny i los „żołnierza tułacza”. Więcej informacji o wydarzeniu https://centrumkruszyniany.pl/aktualnosc/spektakl-pod-obcym-sztandarem/
Spektakl był swoistą podróż przez zaginiony świat pieśni okolic Ządźborka, czyli dzisiejszego miasta Mrągowa. Pochodzące z okolicznych wiosek ludowe nuty, wkomponowane zostały w hybrydowe aranżacje sięgające po współczesne środki wyrazu. Muzyce towarzyszyły opowieści ukazujące życie codzienne i zwyczaje mieszkańców dawnych Mazur. 14 lipca 2019, Mrągowo
Druga edycja festiwalu, którego celem jest prezentowanie dokonań artystów inspirujących się kulturą tradycyjną (ludową), którą konfrontują z nurtami muzyki współczesnej, wykorzystując zarówno nowoczesną, jak i tradycyjną instrumentalistykę. W tegorocznej edycji festiwalu udział wzięły zespoły „Dzikie Jabłka”, „Kapela Maliszów” oraz Karolina Cicha & Spółka. 13 lipca 2019, Mrągowo
W ramach drugiego etapu rozwoju projektu wykonana została, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych wersja portalu, zgodnie ze standardem WCAG 2.0 na poziomie zgodności AA. Druga faza objęła także wykorzystanie interfejsu API. Na stronie umieszczona została otwarta dokumentacja API Śpiewnika Niepodległości wyjaśniająca sposób dostępu do danych w portalu.
Premiera Projektu Arboretum za oceanem w Australii w ramach PolArt Festival 2018. Na repertuar koncertu składają się współczesne, multi-instrumentalne aranżacje pieśni tradycyjnych oraz autorskie kompozycje współczesne. Muzyce towarzyszyć będą opowieści ukazujące życie codzienne mieszkańców dawnej wsi. Zapraszamy 28 grudnia 2018 r. do Brisbane w Australii.
Specjalna edycja Koncertu Niepodległości ukazującą walkę Polaków za wolność innych narodów w ramach PolArt Festival. Opowiemy o polsko-australijskim braterstwie broni podczas walk o Tobruk, udziale Australijczyków w zrzutach dla Warszawy 1944, Australijczyku Walter Smitha, Lech Zondku oraz australijskich losach Jacka Kaczmarskiego. Zapraszamy 28 grudnia 2018 do Brisbane w Australii.
Dedykowana Polakom mieszkającym poza granicami kraju oraz Polonii edycja Koncertu Niepodległości opowiadająca dzieje Polaków walczących o wolność innych narodów ze szczególnym uwzględnieniem wspólnoty narodów od czasu przyłączenia Inflant do Polski, aż po wspólne walki z bolszewikami o Dyneburg i Łatgalię w 1920 roku. Koncert odbędzie się 20 listopada w Dyneburgu.
Dedykowana Polakom mieszkającym poza granicami kraju oraz Polonii edycja Koncertu Niepodległości opowiadająca dzieje Polaków walczących o wolność innych narodów ze szczególnym uwzględnieniem wspólnoty Polaków i Litwinów od czasów Unii w Krewie aż po braterstwo broni podczas Powstania Listopadowego i Styczniowego. Koncert odbędzie się 16 listopada w Wilnie.
Realizowany w 100 rocznicę odzyskania Niepodległości X Koncert Niepodległości będzie podsumowaniem 10 lat pracy nad projektem. Narracją koncertu ukażemy 100 najważniejszych wydarzeń w dziejach Rzeczypospolitej. Przytoczymy także te chwile z historii Polski, które przez 1000 lat budowały wielkość Państwa i Narodu. 11 listopada 2018, Muzeum Powstania Warszawskiego.
Edycja specjalna programu „Poland” w Tarnowie dedykowana została czterem wielkim Polakom związanym z tym miastem, którymi byli: Józef Bem, Ignacy Paderewski, Ignacy Mościcki i Eugeniusz Kwiatkowski. Tematem narracji koncertu była służba Polaków pod obcymi sztandarami i ich walka o wolność innych narodów. Koncert odbył się 5 października 2018.
Inspiracją koncertu „Młode Wilki” są słowa „Obławy” autorstwa Jacka Kaczmarskiego. Realizowana, w 79 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, specjalna edycja Koncert Niepodległości, dedykowana jest młodzieży polskich kresów, która czynnie stawiła opór Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku. Zapraszamy 17 września 2018 na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Warszawa.
Tematem koncertu będzie walka Polaków pod obcymi sztandarami, zarówno o niepodległość Polski jak i innych narodów. Specjalna, warszawska edycja Koncertu Niepodległości „Poland” została zadedykowana patronowi dzielnicy Warszawa – Bemowo, generałowi Józefowi Bemowi. Wydarzenie odbędzie się w amfiteatrze w Parku Górczewska w dniu 9 września 2018.
W koncercie oddamy hołd trzem wyjątkowym osobom: Erwinie Barzychowskiej, Danucie Siedzikównie „Ince” i Annie Walentynowicz, których życie mniej lub bardziej tragicznie związane jest z Gdańskiem. Koncert jest pomorską premierą programu „Niepokorne”, w całości poświęconemu kobietom, które walczyły o niepodległość Rzeczypospolitej. 31 sierpnia 2018, Westerplatte, Gdańsk.
Koncert dedykowany jest cudzoziemcom oraz mniejszościom narodowym i wyznaniowym, walczącym o Rzeczpospolitą. Symbolikę wydarzenia dopełni otoczenie malowniczej tatarskiej wsi, mizaru i zabytkowego meczetu polskich Tatarów, którzy są nierozerwalnie złączeni z historią polskiego oręża, począwszy od bitwy pod Grunwaldem. Zapraszamy 15 sierpnia 2018 do Kruszynian na Podlasie.
4 sierpnia 2018 roku o godz. 19.00, w Amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie, odbędzie się jubileuszowy, V Projekt Arboretum pt. „Drewniane Gody”. Na repertuar koncertu składają się współczesne, multi-instrumentalne aranżacje pieśni tradycyjnych oraz autorskie kompozycje współczesne. Muzyce towarzyszyć będą opowieści ukazujące życie codzienne mieszkańców dawnej wsi.
Premiera festiwalu, którego celem jest zachęcenie polskich i zagranicznych artystów do twórczego interpretowania kultury tradycyjnej, ludowej i ukazywania efektów swoich inspiracji na tle współczesnej instrumentalistyki oraz różnorodności obecnych i przyszłych stylów muzycznych. Zapraszamy 3 sierpnia 2018 r. do amfiteatru nad jeziorem Czos w Mrągowie.
Współpraca przy międzynarodowej premierze spektaklu „Ballet Royal de la Nuit” w ramach The International Video Dance Festival of Burgundy (16-18 maja 2018) na zamku Cericy la Salle w Normandii, Francja. W ramach polskiego udziału w projekcie zaprezentowaliśmy godzinną suitę muzyczną „Orphée” autorstwa Oli Turkiewicz z choreografią i tancerzami z Australii.
W dniu 6 maja 2018 r. o godz. 20 we Lwowie (wschodnia pierzeja rynku) na Ukrainie odbędzie się międzynarodowa premiera Projektu Arboretum „Mazury i Podole”, przygotowana specjalnie na XVI International Jazz Festival „Flugery Lwowa”. Podczas koncertu usłyszymy dawne, przeważnie zapomniane pieśni i tańce z okolic Mazur i Podola. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Śpiewnik Niepodległości to specjalistyczny, edukacyjno-muzyczny portal polskich pieśni patriotycznych, który ukazuje kontekst historyczny i literacki utworów, udostępnia innowacyjny pakiet narzędzi multimedialnych, które pozwalają artystom – zarówno profesjonalnym, jak i amatorom, na samodzielne i twórcze korzystanie zasobów.
Wszystkie materiały można pobierać za darmo.
W dniu 11 listopada 2017 r. o godz. 20 w Muzeum Powstania Warszawskiego (sala pod Liberatorem) odbędzie się dziewiąta edycja Koncertu Niepodległości pt. „Niepokorne”. W tym roku koncert w całości poświęcony zostanie działalności niepodległościowej kobiet oraz ich roli w walce o wolność Rzeczypospolitej.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
W dniu 1 września 2017 r. o godz. 19 na plaży przy Westerplatte w Gdańsku odbędzie się drugi plenerowy Koncert Niepodległości „Westerplatte”. Koncert będzie opowieścią dedykowaną trójce młodych obrońców Placówki „Wał” na Westerplatte oraz patriotyzmowi młodzieży na przestrzeni dziewięciu wieków historii Polski.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
W dniu 23 lipca 2017 r. o godz. 19 w Amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie odbędzie się plenerowy koncert Projekt Arboretum. Koncert dedykowany będzie historii Warmii, Mazur i zach. Suwalszczyzny. Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty tańca ludowego, Potańcówka Ludowa oraz premiera płyty Projektu Arboretum „Mazurÿ, Warnijoki, Jadźwięgi, Prūsai”. Wstęp wolny.
Premiera pierwszej płyty Projektu Arboretum będzie towarzyszyła koncertowi IV Projektu Arboretum „Jaćwież, Warmia i Mazury”. Na płycie znalazło się 18 utworów, wybranych z bogatego repertuaru Projektu Arboretum, na który składają się kompozycje i hybrydowe aranżacje ludowych pieśni tradycyjnych Warmii, Mazur, Kurpiów, Suwalszczyzny i Podola.
Celem koncertu jest upamiętnianie wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja, wpisując je w szerszy kontekst dziejów RP. Jego realizacja odbywa się w przededniu 225 rocznicy wybuchu polsko-rosyjskiej Wojny w Obronie Konstytucji. Na repertuar złożą się nowoczesne aranżacje utworów, które towarzyszyły Polakom w ich drodze do Niepodległości. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Inspiracją tytułu VIII Koncertu Niepodległości, który odbędzie się, po raz ósmy, 11 listopada 2016 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego są słowa piosenki „Obława” Jacka Kaczmarskiego, a tematem przewodnim edycji działalność młodzieży walczącej o Niepodległość ukazane na przestrzeni kilku wieków Rzeczypospolitej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Pierwsza płyta Projektu Koncert Niepodległości pt. „Koncert Niepodległości | Polish Independence Concert” prezentuje kanony polskiej pieśni patriotycznej, odtworzonej we współczesnych aranżacjach z szacunkiem dla dziedzictwa kulturowego i z zachowaniem polskiej harmonii. Hybrydowe aranżacje oraz ciekawe interpretacje będą atrakcyjne dla szerokiego grona odbiorców.
Koncert Niepodległości w Radiu Łódź to specjalna edycja wydarzenia odbywającego się w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada od 2009 roku. Koncert studyjny był podsumowaniem 9-ciu lat pracy nad projektem i towarzyszył premierze płyty Koncert Niepodległości pt. „Polish Independence Concert” prezentującej utwory ze zrealizowanych 11 edycji wydarzenia.
Niezwykły koncert dedykowany Polonii. Muzyczna opowieść o Polakach walczących pod obcymi sztandarami oraz o polsko-kanadyjskim braterstwie broni. Pół krwi Indianin w Armii Krajowej oraz Kanadyjczycy nad powstańczą Warszawą. Początki armii Hallera w polskim obozie wojskowym w Niagara on the Lake. Ewakuacja Kanadyjczyków na pokładzie ORP Ślązak.
Zbombardowanie przez Luftwaffe miasteczka Wieluń i bohaterska obrona Westerplatte. Piaśnica – pierwsza zbrodnia ludobójstwa w II wojnie światowej. Wojsko Polskie, Amia Krajowa i Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Współczesne kompozycje i aranżacje pieśni towarzyszących polskim żołnierzom na frontach II wojny światowej, w pierwszej pomorskiej edycji Koncertu Niepodległości.
Inspiracją koncertu „Warmia i Mazury” były zapomniane opowieści i zwyczaje ludowe oraz muzyka źródeł, wywodząca się z obszaru Warmii, Mazur zasiedlanych od XVI w. przez osadników z Mazowsza. Repertuar dopełniły kompozycje współczesne inspirowane spuścizną Jaćwingów i Prusów, czyli wczesnośredniowiecznej ludnością północno-wschodniej Polski.
Opowieść o sile dziedzictwa Konstytucji 3 maja. Wydarzenia na Placu Zamkowym na chwilę przed wybuchem Powstania Styczniowego oraz w roku 1920. Atak sowieckiego NKWD na manifestację 3 majową w Krakowie w 1946 roku. Zamieszki 3 maja 1982 na warszawskiej Starówce, w Gdańsku i w Krakowie. To wszystko w kolejnej edycji Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja.
Inspiracją dla koncertu „Rok 1980″ była 35 rocznica wydarzeń lipca i sierpnia 1980, które przyczyniły się do przełomu politycznego i gospodarczego w Europie Środkowo Wschodniej. W repertuarze znalazły się utwory towarzyszące Polakom przez całą dekadę lat 80-tych, zaś tematem prozatorskiej narracji były nieznane losy anonimowych i zapomnianych bohaterów tamtych wydarzeń.
9 sierpnia 2015 odbyła się druga edycja Projektu Arboretum, pierwszego na świecie koncertu muzyki hybrydowej, zainspirowanego dziedzictwem kulturowym Mazur, Warmii i Kurpiów. Do tegorocznej edycji został zaproszony, znany z popularyzowania utworów kresowych wykonawca pieśni kurpiowskiej Adam Strug oraz Justyna Czerwińska z polsko-ukraińskiego zespołu „Dziczka”.
Tematem koncertu będzie walka Polaków pod obcymi sztandarami, zarówno o niepodległość Polski jak i innych narodów. W doborze repertuaru i narracji skupiliśmy się na niezwykłych dziejach naszych rodaków rozsianych po całym świecie i walczących pod obcymi sztandarami, poczynając od czasów wypraw krzyżowych Piastów śląskich a na historii Lecha Zondka kończąc.
W niedzielę 10 sierpnia 2014 roku zainaugurował Projekt Arboretum, koncert muzyki hybrydowej. Jest to autorski projekt polsko-kanadyjskiej wokalistki i kompozytorki Oli Turkiewicz oraz scenarzysty i producenta muzycznego Jacka „Wiejskiego” Górskiego. Wydarzenie zorganizowane zostało na 5-tysięcznej widowni Amfiteatru nad jeziorem Czos w Mrągowie.
W dniu 11 listopada 2013 Koncert Niepodległości po raz piąty zagościł w Muzeum Powstania Warszawskiego. Do jubileuszowego programu wybraliśmy najpiękniejsze naszym zdaniem utwory z dorobku pięciolecia Koncertu, wzbogacone o współczesne aranżacje i kompozycje. Wśród prezentowanych utworów znalazły się zarówno te znane jak i zupełnie zapomniane.
W roku 2013, odbyła się premiera Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja na Zamku Królewskim w Warszawie. W koncercie postanowiliśmy ukazać m.in. fenomen Polski Jagiellonów, kraju wielu kultur i narodowości, gdzie pokojowo współistniały największe religie świata. Tej radosnej rocznicy poświęcona została współczesna aranżacja mało znanego utworu „Polonez trzeciego maja” (1791 r.)
Mottem czwartego Koncertu Niepodległości było hasło „Za naszą i waszą wolność”. Zostało ono wypisane przez Joachima Lelewela na sztandarze z patriotycznej manifestacji w 1831 roku. Słowa „Za naszą i waszą wolność” postanowiliśmy zinterpretować w sposób niecodzienny. Opowiedzieliśmy o patriotyzmie Polaków z wyboru oraz o historii rodów, które związały się z Polską na wiele pokoleń.
W trzeciej edycji koncertu zastosowaliśmy formułę połączenia koncertu z monodramem „Listy do wnuczki” autorstwa Anny Mentlewicz, co stworzyło spektakl niezwykły. Hybrydowe aranżacje utworów połączyły dawne brzmienia organów kościelnych i harfy ze współczesnymi klimatami od rocka alternatywnego i acid jazzu przez akcenty instrumentalne, symfoniczne aż po etno.
Koncert był swoistą podróżą przez dzieje Polski, ilustrowane zarówno pieśniami patriotycznymi, świetnie dobraną poezją i nagraniami archiwalnymi. Koncert rozpoczął utwór Gaude, Mater Polonia, którego oryginalną linię melodyczną i łaciński tekst wyśpiewany przez Olę Turkiewicz, pięknie zilustrował gitarowy popis Krzysztofa Kowalewskiego. Wstęp był wolny.
Premiera Koncertu Niepodległości miała miejsce w dniu 11.11.2009 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego. W ciągu półtoragodzinnego spektaklu, publiczność przemierzyła dzieje Polski, które zilustrowane zostały utworami wywodzącymi się z kluczowych momentów naszej historii. Całość ozdobiona została głosami wokalistów jazzowych Oli Turkiewicz i Marka Bałaty.