Inicjatywy i działania

22/12/2023

Uruchomiliśmy Śpiewnik Niepodległości w j. portugalskim (Brazylia)

Fundacja zakończyła pierwszą fazę realizacji projektu „Specjalna odsłona portalu polskiej pieśni patriotycznej „Śpiewnik Niepodległości” dla Polonii w Brazylii”, czyli portugalskojęzycznej wersji portalu Canções da Independência da Polônia. Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

20/09/2023

Nowe utwory w Śpiewniku Niepodległości

We wrześniu 2023 roku dzięki darowiźnie otrzymanej od Fundacji Lotto Fundacja opublikowała nowe pieśni patriotyczne na portalu www.spiewnikniepodleglosci.pl. Tym razem Fundacja postanowiła opracować i przygotować patriotyczne pieśni śląskie. Zapraszamy do zapoznania się z historią oraz wysłuchania utworów przygotowanych w ramach projektu.

05/05/2023

Śpiewnik Niepodległości – portugalskojęzyczna wersja portalu

Fundacja rozpoczęła realizację projektu „Specjalna odsłona portalu polskiej pieśni patriotycznej „Śpiewnik Niepodległości” dla Polonii w Brazylii”, czyli portugalskojęzycznej wersji portalu Canções da Independência da Polônia. Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

04/06/2022

Śpiewnik Niepodległości – anglojęzyczna wersja portalu

Fundacja rozpoczęła realizację projektu „Polish Independence Songbook | Śpiewnik Niepodległości. Multimedialny, historyczno-edukacyjny portal pieśni patriotycznych – anglojęzyczna wersja portalu”. Projekt finansowany jest z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2022”.

16/03/2022

#PomagamUkrainie. Dzielimy się naszymi doświadczeniami

Jak większość Polaków, Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej również zaangażowała się w pomoc Ukrainie. W czasie jednego z działań zawieźliśmy na granicę m.in. środki sanitarne i czystościowe oraz żywność, zaś w drodze powrotnej przewieźliśmy uchodźców z Ukrainy do Łodzi i Warszawy. Poniżej kilka porad praktycznych, które mogą się przydać w działaniach pomocowych.

31/12/2021

Śpiewnik Niepodległości działa w technologii aplikacji progresywnej

Śpiewnik Niepodległości udostępnia multimedialne narzędzia ułatwiające artystom i amatorom samodzielne i twórcze korzystanie z zasobów polskiej pieśni historycznej. W 2021 r. zakończony został kolejny etap rozbudowy portalu obejmujący zarówno rozwój technologiczny projektu jak również opracowanie nowych utworów wraz z pakietami edukacyjnymi.

29/10/2020

„Gaspard_03”. Fascynujący audiobook fantasy zrealizowany w formule video

„Gaspard_03” to barwna i wciągająca opowieść, rozgrywającą się w starożytnym Egipcie, pradawnej Jaćwieży i średniowiecznym Podlasiu, łącznie na przestrzeni 4000 lat. Wszędzie tam, dawniej i dziś, toczona jest walka z Czarną Energią, niewidzialnym złem pochłaniającym ludzkość i świat. Wszystko to złoży się na fascynującą opowieść dla wszystkich, gdzie przenikają się czasy i przestrzeń.

18/09/2020

„Autochtonka”. Spektakl muzyczny online inspirowany muzyką źródeł

Autochtonka, to autorski spektakl Oli Turkiewicz prezentujący współczesne kompozycje i hybrydowe aranżacje inspirowane muzyczną spuścizną obszarów, z których wywodzą się korzenie przodków artystki. Na repertuar spektaklu składa się osiem współczesnych kompozycji i aranżacji. Każdy z utworów poprzedza opowieść o genezie jego powstania i kontekście etnograficznym.

20/11/2020

Cztery kontynenty, osiem krajów, osiemdziesiąt tysięcy kilometrów

Zakres i intensywność działań Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej doskonale ukazuje 80 tys. km. Nasze projekty realizowaliśmy w 8 krajach, (Australia, Francja, Kanada, Litwa, Łotwa, Polska, Tadżykistan i Ukraina) na 4 kontynentach (Europa, Azja, Australia i Ameryka Północna). Rok 2020 zamknęliśmy dorobkiem 50 wydarzeń artystycznych.

20/11/2020

Pilot Włodzimierz Mazurkiewicz – pionier lotnictwa wojskowego

Włodzimierz Mazurkiewicz był postacią nietuzinkową: dziennikarzem, budowniczym kanałów i portów w Brazylii, pionierem lotnictwa francuskiego i pierwszym polskim pilotem wojskowym. Był współtwórcą lotnictwa wojskowego Chin, prawdopodobnie lotnikiem carskiej razwiedki i współzałożycielem Ligii Obrony Powietrznej Państwa.

19/11/2020

Wydawnictwa Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej dla Polaków na Ukrainie

Ukraina to kolejne skupisko Polaków na dawnych Kresach RP, gdzie udało nam się dotrzeć z naszymi wydawnictwami. Po koncercie Projekt Arboretum „Mazury i Podole”, zrealizowanym w 2018 r. we Lwowie, w 2020 r. przyłączyliśmy się do „Świątecznej Paczki – akcji pomocowej dla Polaków na Wschodzie” zorganizowanej przez Fundację Collegium Interethnicum.

Jacek "Wiejski" Górski w Stowarzyszeniu Polaków Liepaji "Wanda"

10/10/2020

Wydawnictwa Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej dla Polaków na Litwie i Łotwie

Następstwem Polish Independence Concert zorganizowanym w 2019 r. dla żołnierzy 9 narodowości w Bazie NATO w Adazi, było zainicjowanie wysyłki paczek świątecznych dla Polaków na Wschodzie. Projekt zrealizowaliśmy we współpracy z dowództwem V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie oraz z Fundacją Polskich Wartości.

20/11/2019

Ratowanie bramy Stoczni Gdańskiej i innych artefaktów przełomu lat 80.

Na 40. urodziny Solidarności, prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej Jacek „Wiejski” Górski wraz z Robertem Szubą członkiem dawnej Federacji Młodzieży Walczącej, przekazali dwa krzesła i stół z sali gdzie podpisywano porozumienia sierpnia 80. To kolejne przedmioty, po bramie Stoczni Gdańskiej, które Jacek „Wiejski” Górski przekazał do Muzeum Historii Polski.