Inicjatywy i działania

31/12/2020

Śpiewnik Niepodległości. Muzyczno-edukacyjny portal pieśni patriotycznych, wojskowych i hymnów

Śpiewnik Niepodległości udostępnia multimedialne narzędzia ułatwiające artystom i amatorom samodzielne i twórcze korzystanie z zasobów polskiej pieśni historycznej. W 2020 r. zakończony został kolejny etap rozbudowy portalu obejmujący zarówno rozwój technologiczny projektu jak również opracowanie nowych utworów wraz z pakietami edukacyjnymi.

29/10/2020

„Gaspard_03”. Fascynujący audiobook fantasy zrealizowany w formule video

„Gaspard_03” to barwna i wciągająca opowieść, rozgrywającą się w starożytnym Egipcie, pradawnej Jaćwieży i średniowiecznym Podlasiu, łącznie na przestrzeni 4000 lat. Wszędzie tam, dawniej i dziś, toczona jest walka z Czarną Energią, niewidzialnym złem pochłaniającym ludzkość i świat. Wszystko to złoży się na fascynującą opowieść dla wszystkich, gdzie przenikają się czasy i przestrzeń.

18/09/2020

„Autochtonka”. Spektakl muzyczny online inspirowany muzyką źródeł

Autochtonka, to autorski spektakl Oli Turkiewicz prezentujący współczesne kompozycje i hybrydowe aranżacje inspirowane muzyczną spuścizną obszarów, z których wywodzą się korzenie przodków artystki. Na repertuar spektaklu składa się osiem współczesnych kompozycji i aranżacji. Każdy z utworów poprzedza opowieść o genezie jego powstania i kontekście etnograficznym.

20/11/2020

Cztery kontynenty, osiem krajów, osiemdziesiąt tysięcy kilometrów

Zakres i intensywność działań Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej doskonale ukazuje 80 tys. km. Nasze projekty realizowaliśmy w 8 krajach, (Australia, Francja, Kanada, Litwa, Łotwa, Polska, Tadżykistan i Ukraina) na 4 kontynentach (Europa, Azja, Australia i Ameryka Północna). Rok 2020 zamknęliśmy dorobkiem 50 wydarzeń artystycznych.

20/11/2020

Pilot Włodzimierz Mazurkiewicz – pionier lotnictwa wojskowego

Włodzimierz Mazurkiewicz był postacią nietuzinkową: dziennikarzem, budowniczym kanałów i portów w Brazylii, pionierem lotnictwa francuskiego i pierwszym polskim pilotem wojskowym. Był współtwórcą lotnictwa wojskowego Chin, prawdopodobnie lotnikiem carskiej razwiedki i współzałożycielem Ligii Obrony Powietrznej Państwa.

19/11/2020

Wydawnictwa Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej dla Polaków na Ukrainie

Ukraina to kolejne skupisko Polaków na dawnych Kresach RP, gdzie udało nam się dotrzeć z naszymi wydawnictwami. Po koncercie Projekt Arboretum „Mazury i Podole”, zrealizowanym w 2018 r. we Lwowie, w 2020 r. przyłączyliśmy się do „Świątecznej Paczki – akcji pomocowej dla Polaków na Wschodzie” zorganizowanej przez Fundację Collegium Interethnicum.

Jacek "Wiejski" Górski w Stowarzyszeniu Polaków Liepaji "Wanda"

10/10/2020

Wydawnictwa Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej dla Polaków na Litwie i Łotwie

Następstwem Polish Independence Concert zorganizowanym w 2019 r. dla żołnierzy 9 narodowości w Bazie NATO w Adazi, było zainicjowanie wysyłki paczek świątecznych dla Polaków na Wschodzie. Projekt zrealizowaliśmy we współpracy z dowództwem V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie oraz z Fundacją Polskich Wartości.

20/11/2019

Ratowanie bramy Stoczni Gdańskiej i innych artefaktów przełomu lat 80.

Na 40. urodziny Solidarności, prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej Jacek „Wiejski” Górski wraz z Robertem Szubą członkiem dawnej Federacji Młodzieży Walczącej, przekazali dwa krzesła i stół z sali gdzie podpisywano porozumienia sierpnia 80. To kolejne przedmioty, po bramie Stoczni Gdańskiej, które Jacek „Wiejski” Górski przekazał do Muzeum Historii Polski.

19/11/2019

Projekt pomocowy „Woda źródłem przemian” w górach Pamiru w Tadżykistanie

W 2014 r. wzięliśmy udział w projekcie „Woda źródłem przemian”, realizowanym przez Towarzystwo Demokratyczne Wschód we współpracy z Foundation For Innovative And Sustainable Technology z miasta Chorog w górach Pamiru w Tadżykistanie. Główną osią działań było wybudowanie ujęć wody dla górskich wsi Pamiru oraz budowa szklarni.