Panegiria: Triumph Satyrów Leśnych

Rok I, edycja na podstawie panegiryku Bartosza Paprockiego z 1582 roku

Premiera on-line: 26 grudnia 2021 g. 20:00

O projekcie

Inspiracją spektaklu baletowo-muzycznego „Triumph Satyrów Leśnych” jest panegiryk Bartosza Paprockiego z 1582 roku. To z pewnością unikalna, premierowa edycja widowiska on-line, która otwiera cykliczny projekt „Panegiria”. Inspiracją „Panegirii” są dzieła polskiego piśmiennictwa panegirycznego, pisanego na chwałę wybitnych polskich królów, hetmanów i dowódców.

Motywem przewodnim panegiryku i spektaklu jest spotkanie króla Stefana Batorego z przypadkowo spotkanym na drodze narratorem, w trakcie triumfalnego powrotu wojsk polskich ze zwycięskiej wojny z Moskwą. Już po chwili krąg postaci witających króla wzbogacają baśniowo-mityczne stwory leśne i wodne: satyry i syreny oraz spersonifikowane planety, które swoim tańcem składają hołd królowi Stefanowi.

Zrealizowane w formule „video-dance” wydarzenie, konfrontuje taniec nowoczesny z elementami baletu klasycznego. Literacką oprawą, zainaugurowanego 26 grudnia 2021 r. cyklu spektakli baletowo-muzycznych oraz towarzyszących im narracji, są dzieła literatury polskiej przełomu złotego i srebrnego okresu historii Polski, przypadającego na wiek XVI i XVII. W warstwie tanecznej „Panegiria” łączy taniec neoklasyczny z baletem klasycznym, stosując liczne personifikacje, taneczne metafory i odniesienia ilustrowane elektroakustyczną suitą muzyczną skomponowaną i stworzoną na potrzeby spektaklu.

Narracja i libretto spektaklu zostały stworzone na kanwie wydanego w Krakowie poematu Bartosza Paprockiego „Triumph satyrow leśnych, syren wodnych, planet niebieskich, z szcżęśliwego zwrocenia krola polskiego Stephana do państw iego z woyny Moskiewskiey, w roku 1582 wydany”.

Spektakl wykonany został przez zespół młodych tancerzy pod kierownictwem Anny Marii Karabeli, która stworzyła choreografię do muzyki autorstwa Oli Turkiewicz. Wizualną oprawę widowiska stanowią malownicze ruiny zamku Olsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz zjawiskowe kreacje wykonane techniką bodypainting przez zespół Art Color Ballet pod kierownictwem Agnieszki Glińskiej. Narrację spektaklu poprowadził Robert Czebotar.

Obejrzyj spektakl on-line
Grafiki z panegiryku Bartosza Paprockiego z 1582 r.
Panegiria: Twórcy i zespół

Muzyka: Ola Turkiewicz

Choreografia: Anna Maria Karabela

Taniec: Anna Maria Karabela, Leonardo Cusinato, Zuza Seweryn, Masha Bieloumtseva, Alicja Augustynek, Julia Klimek, Tereska Żurowska, Maja Longawa

Projekt plastyczny i kostiumy: Agnieszka Glińska, Gabriel Kasperczyk | Art Color Ballet

Bodypainting: Agnieszka Glińska, Joanna Łaksa, Kinga Wójtowicz, Eliza Łoboda, Karolina Sobońska-Pietroń, Sylwia Boryczko, Ewa Hojka, Violetta Sporny

Asystentki bodypainting: Sylwia Sporny, Kinga Pitala, Matylda Sawicka, Anna Stokłosa

Wsparcie merytoryczne, edycja i tłumaczenie tekstu: Piotr Pacak

Konsultacje językowe z dziedziny łaciny klasycznej: dr Natalia Turkiewicz

Dźwięk: Kamil Bobrukiewicz

Zdjęcia, kamera, dron: Tomasz Kubiak

Kamera: Wojciech Górniak

Pomysł, produkcja oraz libretto na podstawie starodruku Bartosza Paprockiego: Jacek „Wiejski” Górski

Galeria projektu

Organizacja, produkcja, finansowanie

fundacja-dziedzictwa-rzeczypospolitej-logo-1 (1)
Projekt dofinansowano ze środków Budżetu Państwa.
Logo_MKDNiS-243x109
NIMIT-logotyp-243x109
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wsparcie instytucjonalne

NIW
PROO-5
Działania Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej realizowane są dzięki wsparciu programu PROO-5 edycja 2021

Patron medialny

logo-polskie-radio-1 (1)

Wsparcie

FUNDACJA WSPÓLNOTY GRUNTOWEJ WSI OLSZTYN
BM Production
Weasel-Company_-logo
Signiroad
plakat_budzet_panstwa_420x297_GOTO