Panegiria: Triumph Satyrów Leśnych

Rok I, na podstawie panegiryku Bartosza Paprockiego z 1582 roku
Premiera on-line: 26 grudnia 2021

„Triumph Satyrów Leśnych” to spektakl baletowo- muzyczny zrealizowany na postawie panegiryku Bartosza Paprockiego z 1582 roku. Jest to premierowa edycja, pierwszej części, trylogii baletowej on-line, inspirowanej dziełami polskiego piśmiennictwa panegirycznego, pisanego na chwałę wybitnych polskich królów i przywódców.

Motywem przewodnim spektaklu jest spotkanie króla Batorego z narratorem oraz baśniowo-mitycznymi postaciami, jak syreny, personifikacje planet i stwory leśne, które swoim tańcem i obecnością składają hołd królowi Stefanowi Batoremu po jego powrocie ze zwycięskiej Bitwy pod Pskowem i wygranej wojnie z Moskwą.

Wydarzenie zostało zrealizowane w formule „video-dance”, która prezentuje taniec nowoczesny z elementami klasycznego baletu w oprawie stworzonej do spektaklu i narracji bazującej na dziełach literatury polskiej przełomu złotego i srebrnego wieku historii Polski, tj. XVI i XVII w. W warstwie tanecznej projekt łączy taniec nowoczesny (neoklasyczny) z baletem klasycznym, stosując liczne personifikacje, taneczne metafory i odniesienia ilustrowane elektroakustyczną suitą muzyczną skomponowaną i stworzoną na potrzeby spektaklu.

Za ilustrację tego niezwykłego spektaklu posłużyły surowe leśne plenery oraz malownicze ruiny Jury Krakowsko Częstochowskiej.

Obejrzyj spektakl on-line
Informacje o projekcie

Data premiery: 26.12.2021

Muzyka: Ola Turkiewicz

Choreografia i taniec: Anna Maria Karabela

Narracja: Robert Czebotar

Zdjęcia i animacje: Tomasz Kubiak

Dźwięk: Kamil Bobrukiewicz

Pomysł, scenariusz i reżyseria: Jacek „Wiejski” Górski

Dofinansowanie: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Galeria projektu

Dofinansowanie

Logo_MKDNiS-243x109
NIMIT-logotyp-243x109
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wsparcie

BM Production
Weasel-Company_-logo
Signiroad