Pomagamy Ukrainie

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej zaangażowała się w pomoc dla Ukrainy. Poniżej dzielimy się naszymi doświadczeniami jak można i warto wspierać Ukraińców i Ukrainę.

Niedawno wróciliśmy z akcji pomocowej. Zawieźliśmy na granicę m.in. środki sanitarne i czystości, a w drodze powrotnej zabraliśmy Ukraińców z punktu recepcyjnego w Dorohusku (Pałac Suchodolskich), a następnie w Chełmie. Centrum recepcyjne w Chełmie mieści się w hali dawnego Tesco, na ul. Lwowskiej 24. Wojsko podzieliło przestrzeń hali na indywidualne „pokoje”, co daje uchodźcom namiastkę intymności. Zauważyliśmy, że punkty są ze sobą skomunikowane, ale nie zawsze wiemy ile osób oczekuje w danym punkcie. Jeżeli akurat nie znajdziemy pasażerów w jednym miejscu, możemy jechać dalej wzdłuż granicy „zasięgając języka” po drodze. W pasie nadgranicznym obecna jest, w dużej ilości, Policja, która z pewnością wskaże następne, najbliższe punkty.

W naszej sześcio- osobowej ekipie każdy wiózł swoich pasażerów w konkretne miejsce tj. do Gdańska, Łodzi i Warszawy, w sumie 26 osób. Były to przede wszystkim ukraińskie mamy z dziećmi. Porażający jest bezmiar tragedii z którą się zetknęliśmy. Na przykład fakt, że cały majątek 6-osobowej rodziny (w tym trójka małych dzieci) stanowiły 3 siatki i wózek inwalidzki dla jednego z dzieci, który to pamiętał chyba jeszcze czasy Leonida Breżniewa.

Warto wiedzieć, że każdy kierowca i każdy pasażer jest oznaczany opaską z kodem QR w związku z tym Państwo polskie ma kontrolę nad tym, co się dzieje z uciekinierami i zapewnia im bezpieczeństwo przed realną groźbą uprowadzenia przez mafie handlujące ludźmi. W drodze powrotnej koło McDonalda przed obwodnicą Lublina w stronę Warszawy, znajduje się duży punkt pomocowy z bezpłatną żywnością oraz wszelką inną pomocą.

I. Kilka porad praktycznych

1. Warto pamiętać, że wszystkim Ukraińcom należą się karty SIM z darmowymi połączeniami w PL i UA i zadbać o to, aby nasi pasażerowie się zaopatrzyli.
2. Przed wyjazdem można spróbować awizować swój przyjazd w punkcie recepcyjnym, co pozwoli uniknąć straty czasu i pozwoli przygotować kolejną rodzinę do transportu.
3. Jadąc na granicę, warto zabrać ze sobą środki sanitarne oraz czystości i zastawić je w punkcie recepcyjnym albo lokalnym hubie. Fundacja dysponuje  kontaktem do lokalnego magazynu pomocowego w Rejowcu Fabrycznym pod Chełmem.

II. Czego brakuje najbardziej?

1. Środków sanitarnych, zwłaszcza podpasek i bielizny dla Ukrainek (przeważnie dla młodych dziewczyn – potrzebne różne rozmiary i chłonności). Niestety z uwagi na, fakt iż podpaski, majtki czy biustonosze są trochę tematem tabu, w przeciwieństwie do żywności tych produktów dramatycznie brakuje w każdym z miejsc.
2. Leków, środków opatrunkowych i czystości (mydło, pasta do zębów itp.).

UWAGA: nie przekazujemy starych ubrań i przeterminowanej żywności i leków. Niestety blisko połowa „darów” nadaje się na śmietnik co jest wielkim problemem w miejscach ich segregowania.

W wielu miejscach są już punkty recepcyjne lub ośrodki wytchnieniowe np. w Warszawie polecamy Torwar. O aktualnych potrzebach tego punktu można dowiedzieć się dzwoniąc do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego tel. 22 695 6145.

III. Jak jeszcze można pomóc

1. Finansowo, czyli dokonując wpłaty środków na konto Rządu Ukrainy. Pieniądze te, zostaną spożytkowane na obronę Ukrainy. Wpłaty można dokonać bezpośrednio lub poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego:

Bank Gospodarstwa Krajowego
Numer rachunku: 91 1130 0007 0080 2394 3520 0002
Tytuł przelewu: Wsparcie dla Ukrainy
Odbiorca przelewu: Narodowy Bank Ukrainy
Kod SWIFT: GOSKPLPW (w przypadku przelewów dokonywanych z zagranicy)

Wskazaliśmy kilka sposobów pomocy, które Fundacja sprawdziła. Możliwości jest oczywiście dziesiątki. Pomoc w tej skali, żeby była skuteczna musi być jednak skoordynowana. Dlatego korzystajmy ze strony pomagamukrainie.gov.pl i zamieszczonych tam wytycznych.

flaga Ukrainy
Pomóc może każdy – to nasz egzamin z człowieczeństwa!

#PomagamUkrainie

flaga Rzeczypospolitej
Fotorelacja