Warsztaty realizowane są w XIX wiecznym siedlisku, w otoczeniu blisko stuletniego sadu i dawnych odmian drzew owocowych. Lokowana w 1537 roku wieś Mieruniszki, to jedna z najstarszych miejscowości na pograniczu Suwalszczyzny i Mazur Garbatych, a jej wcześniejsze dzieje sięgają wczesnego średniowiecza i cywilizacji dawnych Jaćwingów.
Pogranicze Mazur i Suwalszczyzny to rejon gdzie można spotkać liczne gospodarstwa mleczne, gdzie krowy wypasane są na naturalnych pastwiskach przez cały sezon od wiosny do jesieni, a mleko charakteryzuje się wysoką jakością. Również wieś Mieruniszki posiada tradycje serowarskie, a powstała tu ok. 1907 r. spółdzielnia mleczarska Mieruniszki wysyłała ser Tylżycki i masło do wielu okolicznych miejscowości, od Węgorzewa po Królewiec. Po 1945 mleczarnia w Mieruniszkach została unicestwiona wraz z całą wsią.
Odtwarzanie tradycji kulinarnych jest jednym z celów Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej, co realizowane jest m.in. przez działania popularyzatorskie. Tematem pierwszych warsztatów kulinarnych jest wyrób serów podpuszczkowych. Te proste w wytwarzaniu sery są obecne w polskiej kuchni tradycyjnej od dawien dawna, od kilkudziesięciu lat przezywają swój renesans.