Działalność Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej

4 kontynenty | 8 krajów | 70 tys. kilometrów | 47 projektów

Zespół Koncertu Niepodległości bazie NATO w Ādaži, Łotwa

Zakres i intensywność działań Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej doskonale ukazuje ponad 70 tysięcy kilometrów, które musieliśmy pokonać by przeprowadzić działania na 4 kontynentach (Europa, Azja, Australia i Ameryka Północna). Łącznie realizowaliśmy projekty w 8 krajach, tj. Australia, Francja, Kanada, Litwa, Łotwa, Polska, Tadżykistan i Ukraina.
Rok 2019 zamkniemy 47 projektami, w tym m.in.: 31 zrealizowanymi edycjami Koncertu Niepodległości, 9 edycjami Projektu Arboretum oraz 2 odsłonami Hybryda Kultur Festiwal.

Fundacja jest wydawcą internetowego portalu Śpiewnik Niepodległości (od 2017) oraz trzech albumów muzycznych:
– Koncert Niepodległości „Polish Independence Concert” (2016)
– Projekt Arboretum „Mazurÿ, Warnijoki, Jadźwięgi, Prūsai” (2017)
– Koncert Niepodległości „Niepokorne” (premiera I kwartał 2020)

W grudniu 2019 Fundacja włączyła się w akcje paczek.

Misja pomocowa „Woda źródłem przemian”, Tadżykistan

W 2018 roku Fundacja wzięła udział w Video Dance Festival of Burgundy w Cerisy la Salle we Francji na którym zaprezentowała godzinną suitę elektroakustyczną „Orphée” autorstwa Oli Turkiewicz do baletu w wykonaniu tancerzy z Australii. Utwór inspirowany był XVII wiecznym „Ballet Royal de la Nuit” skomponowanym na cześć koronacji króla Francji Ludwika XIV.

Listę projektów Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej dopełnia uczestnictwo w misji pomocowej Towarzystwa Demokratycznego Wschód „Woda źródłem przemian”, która miała miejsce w Tadżykistanie w 2014 roku.

Brama Stoczni Gdańskiej podczas strajków 80.

Zarówno Fundator, jak i Fundacja angażują się w ratowanie bezcennych artefaktów związanych z najnowszą historią Polski. Wspólnie z Fundacją Sztuki Stosowanej i jej prezesem Robertem Szubą, Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej przyczyniła się do uratowania bezcennych reliktów Sierpnia ‘80 tj. bramy Stoczni Gdańskiej zachowanej wraz ze strajkowymi napisami z lat 1980, 1981 i 1988 oraz stołu z Sali BHP Stoczni Gdańskiej, na którym podpisywane były porozumienia Sierpnia 1980. Oba bezcenne artefakty najnowszej historii Polski zostały przekazane do zbiorów Muzeum Historii Polski.

Kolejnym celem działania Fundacji jest ratowanie od zniszczenia i rewitalizacja zabudowań dawnych siedlisk wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Mazur Garbatych i Podlasia, gdzie znajduje się jej siedziba.

Wydarzenia organizowane przez Fundację są bezpłatne dla uczestników. Dotychczasowa realizacja projektów Fundacji, tj. Koncertu Niepodległości, Projektu Arboretum, Hybrydy Kultur Festiwalu oraz portalu Śpiewnik Niepodległości, możliwa była dzięki dotacjom senatu, ministerstw oraz instytucji kultury i kombatanckich. Działania Fundacji wspierają także przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i osoby prywatne, bezcenna jest także pomoc setek wolontariuszu wspierających realizację naszych koncertów. Za to wszystko serdecznie dziękujemy naszym przyjaciołom!