Wydawnictwa Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej dla Polaków na Litwie i Łotwie

Następstwem Polish Independence Concert zorganizowanym w 21 września 2019 roku dla żołnierzy 9 narodowości w Bazie NATO w Adazi, było zainicjowanie wysyłki paczek świątecznych dla Polaków na Łotwie. Projekt zrealizowaliśmy we współpracy z dowództwem V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie oraz z Fundacją Polskich Wartości, która od lat organizuje akcję „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Działanie to objęła swoim patronatem Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Z wizytą w Stowarzyszeniu Polaków Liepaji "Wanda" (Lipawa, Łotwa)
Z wizytą w Stowarzyszeniu Polaków Liepaji „Wanda” (Lipawa, Łotwa)

Razem z paczkami zawierającymi produkty świąteczne (w tym także te pierwszej potrzeby), w transporcie znalazło się także kilkaset płyt Koncert Niepodległości – Polish Independence Concert i Projekt Arboretum. Trafiły one do szkół na Litwie, a także, dzięki wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze i PKW Łotwa, dotarły do polskich rodzin w regionie Łatgalii. Wcześniej ponad 100 płyt trafiło do żołnierzy kilku narodowości pełniących służbę w bazie w Ādaži.

Wydawnictwa Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej dla Polaków na Litwie i Łotwie
Wydawnictwa Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej dla Polaków na Litwie i Łotwie

Po wybuchu pandemii SARS-CoV-2 wydawało się, że akcji nie uda się z oczywistych powodów kontynuować w roku 2020. Tymczasem w 17 czerwca 2020, korzystając z kilkudniowego zdjęcia kwarantanny dla Polaków przyjeżdżających na Łotwę, udało nam się dotrzeć z wydawnictwami Fundacji do Lipawy, historycznego i ostatniego portu I Rzeczypospolitej. Naszym partnerem było tym razem Stowarzyszenie Polaków w Liepai. W tak wyjątkowy sposób, nie zważając na przeciwności pandemii, rozpoczęliśmy dystrybucję nowego albumu Koncert Niepodległości „Niepokorne”.

Tydzień później, kolejny rzut kilkuset naszych płyt oraz informatorów Śpiewnika Niepodległości dotarł na Litwę. Tam, we współpracy z Fundacją Polskich Wartości trafiły one do Polskiej Szkoły Specjalnej  i Stowarzyszenia Miłosierdzia Bożego w Sołecznikach, miejscowości Turgiele i Butrymańce, Domu Kultury Polskiej w Wilnie, Szkoły Podstawowej w Pikieliszkach oraz Caritasu w Ejszyszkach. Dzięki żołnierzom VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie i Ambasady RP w Rydze, akcją po raz kolejny objęte zostały także polskie środowiska w Dyneburgu i Rydze i to pomimo formalnego zamknięcia granicy z powodu pandemii.

Mamy nadzieję, że kolejny rok pozwoli na kontynuację naszej akcji krzewienia kultury polskiej wśród naszej diaspory na Kresach dawnej Rzeczypospolitej.

Fotorelacja