Wydawnictwa Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej dla Polaków na Ukrainie

„Świąteczna Paczka" - akcja pomocowa dla Polaków na Wschodzie
„Świąteczna Paczka” – akcja pomocowa dla Polaków na Wschodzie

Ukraina to kolejne skupisko Polaków na dawnych Kresach Rzeczypospolitej, gdzie udało nam się dotrzeć z naszymi wydawnictwami. Po koncercie Projekt Arboretum „Mazury i Podole”, zrealizowanym w 2018 roku na rynku we Lwowie, w 2020 roku przyłączyliśmy się do „Świątecznej Paczki – akcji pomocowej dla Polaków na Wschodzie” zorganizowanej przez Fundację Collegium Interethnicum. Po długich miesiącach prac i oczekiwania na trudne do zdobycia w dobie pandemii koronawirusa zgody, 18-21 września 2020 transport z darami dla Rodaków ostatecznie dotarł wreszcie obwodu iwano-frankowskiego, czyli dawnego województwa stanisławowskiego.

W paczkach przekazano naszym Rodakom na Kresach m.in. odzież (kurtki, dresy, koszulki patriotyczne), obuwie zimowe i letnie, sprzęt dydaktyczny i elektroniczny, materiały i gry edukacyjne, artykuły spożywcze i chemiczne i oczywiście wydawnictwa Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej jak informatory Śpiewnika Niepodległości oraz albumy scenariuszowo-muzyczne Koncert Niepodległości i Projekt Arboretum.

Wydawnictwa Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej dla Polaków na Ukrainie
Wydawnictwa Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej dla Polaków na Ukrainie

Projekt zorganizowany został przez Fundację Collegium Interethnicum, we współpracy z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankowsku, Fundacją PZU, Pocztą Polską S.A., Samorządem Studentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wydawnictwem Fronda, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowym Centrum Kultury i oczywiście Fundacją Dziedzictwa Rzeczypospolitej. Inicjatywie patronował Kurier Galicyjski – jedno z najważniejszych polskich mediów za wschodnią granicą.

Tym razem paczki z darami trafiły do młodzieży, animatorów polskiej tożsamości i kultury z Kałusza, Kołomyi, Stanisławowa i Tłumacza.

I tu także, podobnie jak w przypadku Litwy, Łotwy a w przyszłości Białorusi, Syberii i Kazachstanu, liczymy na kontynuację akcji w latach kolejnych.

Fotorelacja